neděle 21. března 2021

SCRAPENCYKLOPEDIE – 15. díl: Jak se šije papír


Mnoho z vás papír vyšívá. Zkoušeli jste už ale vytáhnout šicí stroj a projet papír na něm? Není to tak náročné, jak se to na první pohled může zdát. V dnešním 15. dílu naší Scrapencyklopedie si posvítíme na to, jak šít papír na šicím stroji a nepřijít přitom o prsty, papír a zdravý rozum. 

Šití papíru slouží především jako ozdoba a také může zpevnit namáhané části. Využijete ho na všechny druhy projektů. Dobře vypadá na přáníčkách, visačkách, layoutech i v Project Life. Můžete si sešít sešítky do Traveller´s notebooků, minialba nebo jím ozdobit alba, která tvoříte od základu. Hlavně u alb bude šití sloužit ke zpevnění a uchycení ozdob.

Jak nastavit šicí stroj

Nejčastěji budete šít rovným stehem, případně ještě cik cak stehem. Rovný steh je pravidelný, decentní a čistý. Cik cak steh je výraznější, hůře se šije, nevypadá tak uhlazeně a slouží spíš jako dekorace. Když šijete papír, délka a šířka stehu by neměla být příliš malá, abyste si papír zbytečně neproděravěli a neměli místo hezké ozdoby díru. 

U rovného stehu si na šicím stroji nastavuji délku stehu na 2-4. Menší délka je už moc malá a největší délka, tedy dlouhé stehy, zase nevypadají dobře. U cik cak stehu dávám délku 2-3 a šířku také 2-3. Širší steh opět už není to pravé ořechové. Horní napětí nitě je 3-5 a přítlak patky 2. Jehlu používám univerzální a nitě syntetické polyesterové.

A co papíry? Nejlepší jsou samozřejmě ty scrapbookové s vyšší gramáží. Klasická kancelářská osmdesátka se trhá. 

TIP: Pro nácvik vám ale naprosto postačí. Přeložte si ji na dvakrát a sešívejte. Nacvičíte si tak šití rovného stehu.

A kolik vrstev lze prošít? Já jsem zatím bez problémů prošívala tři. Na více vrstev už bych použila tvrdší jehlu (např. jehlu na riflovinu).






Jak správně šít

Podle toho, co chcete na stránce vytvořit, si nastavíte stroj a budete šít. Důležité ale je, že pokud sešíváte více vrstev (třeba ozdobu a papír), předem si je slepte, aby se při šití nerozjely. Ukážu vám hned několik způsobů, jak si své projekty můžete ozdobit.

TIP: Jednotlivé vrstvy slepujte tekutým lepidlem, nejlépe glossy accents. Když budete lepit oboustrannou páskou, bude se vám velmi špatně šít, protože páska lepí pořád a nalepí se vám na jehlu. Proto používejte lepidlo, které po zaschnutí už nelepí.

1. Chaos versus rovný steh
Nejjednodušší ze všeho je nekontrolovaně šít různě po stránce. Je to fakt sranda! Můžete se pořádně vyřádit, střídat barvy nití a typy stehů. Prostě šitý chaos. Nebo naopak zvolíte uhlazený, pravidelný, čistý, rovný steh. Pokud tvoříte layout, můžete si „ušít“ i linky na journaling.




2. Rámování versus obšití
Dobře poslouží šití k orámování stránky, přáníčka nebo ozdoby. Hezky vypadá i přišitá visačka či obšitý nápis.

Nemusíte šít jen na základy projektu, můžete si obšít i ozdobu. Tady jsem se snažila obšít kruhovou ozdobu z naší české kolekce Jsme rodina a udělat z ní balonek. Trochu mi to ujelo, ale nevadí mi to. Je to takové rozpustile dětské.



3. Využijte i zbytky nití
Na dozdobení vypadají dobře i zbytky nití ze šití. Buď můžete jeden konec nechat plandat nebo naaranžovat odstřižky nití.


4. Šití bez niti
A ještě jeden ozdobný prvek zvládnete na šicím stroji - šití bez niti. Stačí vyndat nitě a papír projet na stroji pouze jehlou. Vznikne vám tak pěkný pravidelný děrovaný prvek.



Jak začištit nit

A je ušito… no ne tak docela. Ještě by se to mohlo vypárat. Jak nitě správně fixovat? Pokud šijete „chaos“ tak můžete začátek i konec šití klasicky zapošít tak, jak jste zvyklí s látkou. Pokud ale máte v plánu čisté pěkné šití, tak se na to musí jinak. Tady je postup:

1. Šijete bez zapošívání a na začátku i na konci šití si nechte dostatečně dlouhé nitě, asi tak 5 cm. 
2. Vezměte si k ruce nejlépe obyčejnou jehlu nebo špendlík a otočte si projekt na zadní stranu. 
3. Teď vytáhněte horní nit z pohledové strany projektu na zadní nepohledovou stranu, a to tak, že pomocí jehly/špendlíku vytáhněte nit z oka. 
4. Oba volné konce nitě pevně zavažte na dva až tři uzlíky, aby se šití z pohledové strany nerozvolňovalo. 
5. Nejlépe ještě přelepte izolepou, washi páskou nebo třeba jen lepidlem naneseným na kousek papíru.

A protože tohle se lépe ukazuje než popisuje, pusťte si krátký videonávod, ve kterém vám vše ukážu.

VIDEONÁVOD

Co dělat když...

Může se ale také stát, že vám šití ujede a ušijete to šejdrem nebo mimo linku. Pokud je to více stehů, tak je na  zvážení, zda začnete znova, nebo jestli změníte koncept na šitý chaos.

Pokud vám ujede jen jeden steh a včas si toho všimnete, ještě není nic ztraceno. Jednoduše nit vypářete a ušijete linku znovu a správně. Jenže vám asi v papíře zbyla dírka po vpichu jehlou, že jo? Nevadí, i to se dá napravit. 

Otočte projekt na nepohledovou stranu a opatrně jehlou nebo špendlíkem okraje dírky zamačkejte. Pak se vraťte na pohledovou stranu a uhlaďte tupým předmětem, třeba taková knihařská kost je na to dobrá. Anebo dírku jednoduše zakamuflujte nějakou ozdobou :)

A co když se vám to ze zadní strany zašmodrchá a nejde vám to prošít? Koukněte se, jaký povrch sešíváte. Je možné, že prošíváte nějakou kluzkou ozdobu, po které patka klouže. Co s tím? Zkuste to místo bez pomoci pedálu ručně protočit kolečkem stroje, pěkně pomalu, steh po stehu. A pak zase dupněte na pedál.




A je to. Pokud vám to nejde, nezoufejte. Chce to trochu cviku. A pamatujte, na scrapbookingu je krásné to, že se chyba se dá vždy schovat jinou ozdobou nebo vyzdvihnout jako záměr ;-)

Tak co, spíchnete si taky něco?

Žádné komentáře:

Okomentovat